Jamajka
Z Jamajki pochodzi jedna z najbardziej znanych i najdroższych kaw na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującym się we wschodniej części wyspy górom Blue Mountain. Właśnie tam, w 1728 roku, gubernator Jamajki sir Nicholas Lawes posadził pierwsze drzewko kawowe i aż do zniesienia niewolnictwa w 1838 Jamajka była największym producentem kawy na świecie. Odpływ taniej siły roboczej spowodował spadek produkcji i radykalne podwyższenie ceny kawy, które trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Wysoka cena jamajskiej Blue Mountain (ok. 100 zł za 10 dkg) wynika także z niewielkiej ilości zbiorów, które nie przekraczają 900 ton rocznie. Blue Mounain ma wyrafinowany i słodkawy smak, a wygórowana cena nadaje jej elitarny charakter.
Haiti
Haiti, druga wyspa znajdująca się w obrębie Morza Karaibskiego, jest obecnie najbiedniejszym państwem zachodniej półkuli. Dopiero niedawno przedsięwzięto projekt mający na celu powrót do początkowych lat kawowej prosperity. Było to w czasach okupacji Francji i Hiszpanii, gdy wyspa nosiła jeszcze nazwę San Domingo. Od 1734 roku plantacje zakładane przez Francuzów zaspokajały ogromną część światowego zapotrzebowania na kawę. Ten stan rzeczy zadowalał francuskich potentatów, zbijających na kawie ‘kokosy’, ale nie odpowiadał ciemiężonym niewolnikom, którzy na nieludzkie warunki pracy odpowiedzieli ‘Krwawą Rewoltą’. Do końca tej dziesięcioletniej wojny domowej dotrwało niewielu. Szacuje się, że obecnie produkcja kawy na Haiti nie przekracza 0,5%.
Kuba
Choć pierwszy kawowiec na Kubie został zasadzony już w 1748 roku, to dopiero pół wieku później kawę zaczęto uprawiać na szerszą skalę. Dokonali tego francuscy kolonialiści z Haiti, uciekający przed krwawą rewoltą rozpętaną przez niewolników. Wraz z francuską kulturą i napoleońskimi aspiracjami, koloniści przywieźli ze sobą wiedzę o zakładaniu plantacji. Dzięki żyznej kubańskiej glebie, wyspa już w kilkadziesiąt lat później stała się ‘rekinem’ kawowej gospodarki, ‘wygryzając’ z rynku zdewastowane i pogrążone w kryzysie Haiti. Obecnie uprawa Arabiki i Robusty odbywa się tradycyjnymi metodami, które nie uległy zmianie od ponad 250 lat. Może właśnie dlatego kawa pochodząca z Kuby ma tak doskonały smak i aromat, który świetnie koresponduje z kubańskim cygarem.
20lipiec
2018